انتخاب برتر

چه کسي؟ چه وقتي؟ چه عطري؟

شناخت دسته بندي هاي متنوع عطر، ادکلن و اسپري و انتخابِ يک رايحه مناسبِ با سن و جنس و شخصيت و موقعيت و محيط دور و برمان، يک مهارت است. براي فراگرفتنِ اين مهارت که توصيه دين و ضرورتِ سبک زندگيِ اين روزهايمان است، به سراغِ يکي از باتجربه هاي اين عرصه رفتيم. «محسن اميـــن»کسي است که پانزده سالِ اخير را در دنياي خوشبو و رنگارنگِ عطر و ادکلن ها گذرانده و حرف ها و توصيه هايش، بسيار شيرين و شنيدني است.

عطر چيست و خاستگاه عطر کجاست؟
تعريفِ بين المللي«عطر» عبارت است از يک مايعِ خوشبو بر پايه عناصر طبيعي مثل گياهان، ميوه ها، چوب يا ادويه ها که از زمان هاي دور، در تمدن هاي کهن شرقي مثل چين، روم، مصر و ايران، به عنوانِ يک کالاي فاخــر و برتري دهنده استفاده و استعمال مي شده است. با گذشت زمان، کشوري مثلِ فرانسه با الهام از الگوي توليد سنتي عطرِ شرقي و بنا به نيازِ آن روزِ جامعه اش که شايد مثلا محدوديت استفاده از آب براي استحمام بوده، به توليدِ رايحه هاي گوناگونِ عطر مي پردازد و کم کم به مهد و نمادِ توليد عطر و ادکلن در دنيا تبديل مي شود. با صنعتي شدنِ اروپا، عطر به عنوانِ يک کالاي لوکس، جاي خود را در زندگيِ مردم باز مي کند و براي نشان دادن متمايز بودن ثروتمندان از طبقه فرودستِ اجتماع، استفاده مي شود.

عطر، ماده اي طبيعي است يا شيميايي؟
همه عطرها بدون استثنا ريشه طبيعي دارند؛ يعني پايه همه عطرها، گل ها، ميوه ها، ادويه ها يا انواع چوب است؛ افزودني هاي شيميايي در مرحله استخراج و فرآوري و ماندگاري، به ترکيبات طبيعيِ عطر اضافه مي شود. در واقع صنعت توليد عطر، صنعت مصنوعي سازي و کپيِ از طبيعت نيست، بلکه صنعت فرآوريِ عناصر طبيعي است. تنها محصولي که به شکلِ مصنوعي در دنياي عطر توليد مي شود، اسانس ها هستند. همين اسانس هايي که چند سالي است وارد ايران شده است و در اندازه هاي مختلف به فروش مي رسد.

ترکيبات عطرها چيست؟
در عطرهاي استاندارد و مرغوب، ۳۰ تا ۴۰ درصد از ترکيبات روغن هاي گياهي يا برگ و ريشه و ساقه هاي معطر استفاده شده است. در ادکلن ها ۱۰ تا ۲۰ درصد و در اسپري ها فقط ۵ تا ۱۰ درصد ترکيبات معطر به کار رفته است. در ميانِ گل ها، گل رز، مريم، ميخک، ياسمن، رزماري؛ در ميانِ برگ ها، برگِ ريحان و اوکاليپتوس؛ در ميان درختان، کــاج و صنوبر و در ميان مرکبات، بهارنارنج، ليمو و پرتقال، بيشترين نقش را در توليد عطر دارند. چربي هاي حيواني مثل مُشک و عنبـر هم در تهيه عطر به کار مي رود که به دليلِ گراني و کميابي، نقش چنداني ندارد.

عطر چيست، ادکلن کدام است؟
در دنيا، عطرها با عنوانِ کلي «پرفيوم» شناخته مي شوند و پرفيوم به شاخه هاي متنوع مثل ادوپرفيوم، ادوتوالت و ادکلن دسته بندي مي شود و هر کدام بر حسبِ ترکيبات، فرآوري و ميزان غلظت، ارزش گذاري مي شوند.

برندسازي در عرصه عطر و ادکلن چگونه است؟
شايد تا ۵۰ سالِ پيش در همه جاي دنيا از جمله کشورِ ما، صنعت توليد و عرضه عطر و ادکلن، جايگاه خاص و هويتِ تعريف شده اي نداشت. عطر، يک حاشيه جذاب براي تکميلِ يک مجموعه لباس از برندهاي مطرحِ توليد پوشاک بود و رايحه هاي محدودِ عطر در بوتيک هاي لباس و آنتيک فروشي ها عرضه مي شد. با گذشت زمان، کم کم پاي طراحي و توليدِ شيشه ها و بسته بندي هاي متنوع براي عطر در رنگ و اندازه‌هاي گوناگون به ميان آمد و بحثِ طراحيِ يک رايحه بر مبناي جنسيت، شخصيت، فرديت و روانشناسيِ اقشار گوناگون جامعه، مطرح شد و کم کم صنعت عطر از زير سايه سنگينِ صنعت مد و طراحي لباس بيرون آمد و برندهاي گوناگونِ عطر، متولد شدند. تا جايي که اين روزها، ستاره ها و سلبريتي ها، عطرِ خاص خودشان را که براساس ويژگي هاي فردي و اجتماعي شان طراحي شده، استفاده مي کنند.

يک سوال هميشگي: اين عطر چقدر ماندگاري دارد؟
بايد يادمان باشد ماندگاريِ عطر، هيــــچ ربطي به برند، قيمت، کشور توليد کننده يا غلظت ندارد. تنها رازِ ماندگاريِ عطر به ويژگيِ ذاتيِ ريشه طبيعيِ آن عطر برمي گردد؛ مثلا شما وقتي يک خيار پوست مي گيريد، عطر خوبي به مشامتان مي رسد که ماندگاريِ چنداني ندارد اما اگر سير پوست بگيريد، عطرش تا چندين روز دوام دارد.

پس طبيعي است که دو تا عطري که از اين دو عنصر توليد مي شوند، تفاوتِ زيادي در ماندگاري داشته باشند. براساس قوانين صنعت توليد عطر، رنگ هاي متنوع مايع عطر و مدلِ طراحيِ شيشه عطر، هر کدام بيانگرِ ترکيبات به کار رفته در توليد آن عطر هستند و با دقت به ظاهرشان، تا حدي مي توانيم به ترکيب توليد و در نتيجه، ميزان ماندگاري آن پي ببريم. ضمن اين که عطرهايي با رنگ هاي گرم، داراي رايحه گرم و شيرين هستند و عطرهايي با رنگ هاي سرد، رايحه اي سرد و خنک دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *